Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cetateanul obligat sa cunoasca normele metodologice de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cetateanul obligat sa cunoasca normele metodologice de aplicare a legii 76/2002?

Sau normele metodologice in general. Este obligatoriu?
Da ! Nu poate invoca necunoasterea legii, aceasta fiind obligatia prin constitutie a fiecarui cetatean.
Daca cetateanul este obligat sa cunoasca "legea" de ce mai sunt functionarii publici obligati sa informeze cetateanul de lege, daca cetatenii cunosc legea deja?

Daca legea se numeste legea X, si normele metodologice se numesc Hotararea de Guvern Y, sau normele metodologice de aplicare a legii X, H.G. Y. Daca si normele metodologice sunt legi care se adreseaza functionarilor publici, toti cetatenii sunt obligati sa le cunoasca?

Daca toti cetatenii cunosc legea si normele metodologice de ce mai tinem functionari publici angajati?
Cativa inspectorii ar fi suficienti atunci.

Intrebarile par ironice dar sunt sincere :) Va rog lamuriti-ma
masayoshi a scris:
Daca cetateanul este obligat sa cunoasca "legea" de ce mai sunt functionarii publici obligati sa informeze cetateanul de lege, daca cetatenii cunosc legea deja?

Nu exista nicio prevedere legala in Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici care sa sustina ceea ce ati scris.

La intrebarea initiala vi s-a raspuns mai sus. Va rog sa nu deviati discutia si va rog ca, inainte de a face afirmatii gratuite, sa va informati.
Gabriela Pintea a scris:

masayoshi a scris:
Daca cetateanul este obligat sa cunoasca "legea" de ce mai sunt functionarii publici obligati sa informeze cetateanul de lege, daca cetatenii cunosc legea deja?

Nu exista nicio prevedere legala in Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici care sa sustina ceea ce ati scris.

La intrebarea initiala vi s-a raspuns mai sus. Va rog sa nu deviati discutia si va rog ca, inainte de a face afirmatii gratuite, sa va informati.

Eu m-am informat. Dvs ati deviat discutia, aceasta fiind despre obligatia cetateanului sa cunoasca legea. Functionarii publici sunt mai mult decat simpli cetateni.

Daca functionarii publici refuza deliberat informarea cetateanului, acesta din urma tot este obligat sa cunoasca legea?

Normele metodologice sunt legi pentru toata lumea sau doar pentru functionarii care aplica legile?

Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public
(publicata in Monitorul Oficial nr. 663/23 octombrie 2001)

Art. 3.
Asigurarea de catre autoritatile si institutiile publice a accesului la informatiile de interes public se face din oficiu sau la cerere, prin intermediul compartimentului pentru relatii publice sau al persoanei desemnate in acest scop.

Art. 5.
(1) Fiecare autoritate sau institutie publica are obligatia sa comunice din oficiu urmatoarele informatii de interes public:
(4) Accesul la informatiile prevazute la alin. (1) se realizeaza prin:
b) consultarea lor la sediul autoritatii sau al institutiei publice, in spatii special destinate acestui scop.

Art. 6.
(1) Orice persoana are dreptul sa solicite si sa obtina de la autoritatile si institutiile publice, in conditiile prezentei legi, informatiile de interes public.
(2) Autoritatile si institutiile publice sunt obligate sa asigure persoanelor, la cererea acestora, informatiile de interes public solicitate in scris sau verbal.

s.a.m.d.
masayoshi, utilizator
Buna seara,v-as ruga sa-mi spuneti daca mai exista in vre-o lege notiunea de INDRUMARE si CONTROL si dupa aceea SANCTIUNE.
Va multumesc,